„POETA CHOWA SIĘ W SŁOWACH” – „POETUL SE ASCUNDE IN CUVINTE”

15 stycznia, 2015 w Wydarzenia by Fundacja Arkona

poeta_chowa_sie_w_slowach     W Warszawie ukazało się polsko-rumuńskie wydanie wierszy Jarosława Zielińskiego pt. „Poeta chowa się w słowach”- „Poetul se ascunde in cuvinte”. Wyboru i przekładu wierszy dokonał prof. Alexandru G. Serban, mieszkający w Jassach, w Rumunii od wielu lat współpracujący z rumuńską Polonią. Wydawcą zbioru jest Oficyna Wydawnicza ASPRAW-JR. Tom zawierający 60 wierszy został przedstawiony na grudniowym posiedzeniu Rady Fundacji Arkona im. Jarosława Zielińskiego.

15 stycznia 2015 r. odbyła się promocja tomu w Klubie Księgarza w Warszawie. Z tej okazji na spotkanie z Czytelnikami przybył prof. Aleksandru G. Serban z Rumunii. Wśród gości obecni byli m. in. minister Józef Tejchman, aktorka Maria Gładkowska, piosenkarka i pisarka Joanna Rawik, wielu profesorów, byli poeci, dziennikarze i wydawcy, a także Rodzice poety: Helena i Eugeniusz Zielińscy.
Słowo wstępne wygłosił red. Leszek Żuliński, który komplementując poezję Zielińskiego stwierdził, m. in., iż mimo komunikatywności jest to poezji pełna wewnętrznego napięcia, bardzo aluzyjna, kulturowa, która zadziwia swoimi diagnozami oraz literackim kunsztem.
Wiersze czytali Janusz Leśniewski i Liliana Suster (w języku rumuńskim), która wraz z mężem Bogdanem była konsultantką tego tomu.
Oprawa muzyczna wieczoru była dziełem Joanny Mórawskiej, która brawurowe wykonała kompozycje filmowe Vladimiry Cosmy, m. in. do filmów: „Michał Strogow – kurier carski”, „Tajemniczy blondyn w czarnym bucie”, „Skrzydełko czy nózka”, „Asterlix kontra Obelisk”.
Organizatorów zaskoczyła obecność w Klubie prawie stu pięćdziesięciu osób, którzy na zakończenie zostali poczęstowani m. in. rumuńską mamałygą i rumuńskim winem.